W kancelariach prawnych coraz częściej rozpatrywane są sprawy związane z błędami lekarskimi. Ma to z pewnością związek z rosnącą świadomością społeczeństwa. Warto dochodzić swoich praw, tym bardziej, jeśli dotyczą one wartości najważniejszych, czyli zdrowia i życia, nawet gdy trzeba poświęcić dużo czasu i energii na to, aby otrzymać odszkodowanie za błąd lekarski. Co robić, jeśli taka sytuacja Cię spotka? Gdzie szukać pomocy?
Co oznacza błąd lekarski?
Przytoczenie definicji błędu lekarskiego jest niezbędne do poznania istoty tego typu spraw. Pojęcie to nie jest ściśle uregulowane w żadnych przepisach, a jego wyjaśnienia trzeba szukać w orzecznictwie i doktrynie prawniczej. Pojawia się też pytanie o to, która nazwa jest stosowniejsza: błąd lekarski czy medyczny? Pojęcie błędu lekarskiego jest węższe i zawiera się w definicji błędu medycznego. Błąd lekarski przypisać można tylko lekarzowi, podczas gdy błąd medyczny może być też popełniony przez osoby wykonujące inne zawody medyczne np. pielęgniarkę czy ratownika.
Co to znaczy błąd lekarski? To działanie lub zaniechanie, które zazwyczaj ma charakter nieumyślny, prowadzące do rozstroju zdrowia, uszkodzenia ciała czy nawet śmierci pacjenta. Lekarz dopuszczający się błędu, podejmuje działania związane z wykonywaniem zawodu z naruszeniem zasad postępowania wynikających z wiedzy medycznej i ogólnie przyjętej praktyki. Błąd medyczny może mieć różną postać i sprowadzać się m.in. do postawienia niewłaściwej diagnozy, wdrożenia nieodpowiedniego sposobu leczenia czy pomyłki w trakcie operacji.
Jak zgłosić błąd lekarski?
Pojawia się pytanie o to, gdzie zgłosić błąd lekarski i jak dochodzić roszczeń z tego zakresu. Poszkodowany pacjent może wystąpić m.in. na drogę sądową. Dochodzenie swoich praw przed sądem nie jest jednak jedynym sposobem. Pacjent ma też możliwość skorzystania z procedury dochodzenia roszczeń przed komisją wojewódzką do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Główne zadanie komisji sprowadza się do ustalenia, czy zdarzenie medyczne miało miejsce. Jej celem nie jest natomiast orzekanie o winie szpitala czy personelu medycznego. Istotną kwestią jest również to, że komisja zajmuje się błędami medycznymi mającymi miejsce w szpitalu.
Kiedy przedawnia się błąd lekarski? Odpowiedzialność za błąd medyczny regulowana jest w Kodeksie cywilnym i co do zasady roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat 3 od momentu, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie, która jest zobowiązana do jej naprawienia. Termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od wystąpienia zdarzenia.
Błąd lekarski a odszkodowanie

Osoby, których dotyczy błąd medyczny, mogą starać się o odszkodowanie za szkodę. Mają one też możliwość uzyskania zadośćuczynienia za krzywdę. Pojęcie szkody w doktrynie prawniczej związane jest z uszczerbkiem majątkowym (np. kosztami poniesionymi w związku z rehabilitacją), podczas gdy zadośćuczynienie wiąże się z rekompensatą finansową za cierpienie fizyczne i psychiczne (np. depresję). W obu przypadkach niezbędne jest zgromadzenie obszernego materiału dowodowego, który potwierdzi racje pacjenta i stanie się punktem wyjścia do określenia wysokości przysługującego mu odszkodowania.
Zazwyczaj w tego typu sprawach konieczna jest pomoc prawnika, który zna się na przepisach, a dodatkowo ma doświadczenie w sprawach o błąd medyczny. Prowadzona przeze mnie kancelaria jest miejscem, w którym uzyskają Państwo profesjonalną pomoc z tego zakresu. Zachęcam do kontaktu ze mną i ustalenia szczegółów współpracy.